PTRA082808NF-V1-R5
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
PTRA082808NF-V1-R5
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs RF FETs, MOSFETs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Voltage - Rated : 105 V
Package : Tape & Reel (TR)
Configuration : Dual, Common Source
Series : -
Noise Figure : -
Supplier Device Package : PG-HBSOF-6-2
Voltage - Test : 48 V
Mfr : Wolfspeed, Inc.
Frequency : 790MHz ~ 820MHz
Gain : 15.5dB
Package / Case : HBSOF-6-2
Current - Test : 200 mA
Power - Output : 280W
Technology : LDMOS
Current Rating (Amps) : 10µA
Base Product Number : PTRA082808
Description : RF LDMOS FET 280W, 790 - 820MHZ