EFM32TG11B140F64GQ48-BR
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
EFM32TG11B140F64GQ48-BR
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 48-TQFP
Number of I/O : 37
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 32K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR)
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : Tiny Gecko 1
Supplier Device Package : 48-TQFP (7x7)
Data Converters : A/D 12bit SAR; D/A 12bit
Mfr : Silicon Labs
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Speed : 48MHz
Base Product Number : EFM32TG11
Description : IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
Stock : In Stock
Contact Now
ARM® Cortex®-M0+ Tiny Gecko 1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)