TC1784F320F180EPBAKXUMA1
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
TC1784F320F180EPBAKXUMA1
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 292-LFBGA
Number of I/O : 91
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.235V ~ 3.47V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 176K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SSC
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 64K x 8
Program Memory Size : 2.5MB (2.5M x 8)
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : TC17xx
Supplier Device Package : PG-LFBGA-292-6
Data Converters : A/D 8x10b, 32x12b
Mfr : Infineon Technologies
Core Processor : TriCore™
Speed : 180MHz